Skialpinizmus
Skialpinizmus je vysokohorský, zimný šport, ktorý v sebe spája prvky lyžovania i horolezectva.
História
Skialpinizmus je vysokohorský, zimný šport, ktorý v sebe spája prvky lyžovania i horolezectva. Skialpinisti prekonávajú veľké výškové a často aj vzdialenostné rozdiely počas výstupov na lyžiach, prípadne stúpacích železách (tzv. mačkách), a následne pri zjazdoch z vrcholov a horských sediel.
Skialpinizmus nám ponúka možnosť uniknúť z preľudnených zjazdoviek do tichej prírody hôr, lyžovať v neporušenom snehovom prašane i nezabudnuteľné scenérie zo snehom zaliatych štítov. Na Slovensku, ako aj po celom svete, si získava čoraz viac priaznivcov.
Aj napriek tomu, že pretekový skialpinizmus nemá takú históriu ako niektoré iné športy, skialpinizmus ako druh pohybu siaha do čias dávno minulých. Drevené lyže vo svojich počiatkoch boli skôr nástrojom, ktorý pomáhal prežiť, najmä v nehostinných, vzdialených oblastiach s množstvom snehu počas dlhého obdobia zimy. Boli to práve obyvatelia severských krajín, ktorí sa zaoberali tým, ako tento pohyb na lyžiach spraviť efektívnejším. Riešenie našli v pásoch, ktoré zhotovovali z pravej tulenej kože a upevňovali zo spodku lyží. Tieto pásy sú známe dodnes, no nahradili ich moherové či syntetické.
Výstroj sa postupne zdokonaľovala a lyže už neboli len nástrojom na prežitie, ale našli široké využitie v rôznych odvetviach. Využívali ich aj vojenské hliadky, ktoré sledovali hranice v alpských krajinách. Prvé preteky vojenských hliadok v Nemecku sa konali v roku 1893. Pretek vojenských hliadok bol zaradený aj do programu prvých zimných olympijských hier v roku 1924 v Chamonix , v ktorom sa udržal až do roku 1948. V týchto rokoch vznikajú v Európe dodnes známe skialpinistické preteky ako Trofeo Mezzalama (1933) či Patrouille des Glaciers (1943). Skialpinizmus ako športová disciplína sa rozšíril po celej Európe.
Pretekári zo Slovenska v zložení Böhmer, Dzuroška, Rajtár sa prvýkrát zúčastnili významných skialpinistických pretekov v Taliansku (Lecco) v roku 1972 a obsadili 8. miesto. Slovenskí skialpinisti na zahraničných pretekoch dosahovali úspechy aj v ďalších rokoch.
Na Slovensku sa prvý pretek v skialpinizme konal v roku 1977 v oblasti Ďumbiera a Chopku.
V roku 1979 na skialpinistických pretekoch v Talianskej Bernine obsadili L.Janiga a P.Rajtár prvé miesto.
Prvé Majstrovstvá Slovenska sa uskutočnili v roku 1980 a v roku 1987 sa bratia Ján a Milan Filipský stali víťazmi dodnes najťažšieho preteku v skialpinizme – Pierra Menty.
V roku 1988 začali rokovania, ktoré priniesli vznik nezávislej komisie pre pretekový skialpinizmus: CISAC (International Commitee of Ski Mountaineering of Competition). Postupne vznikol Európsky pohár v skialpinizme, pravidlá pretekov atď. V roku 1999 sa táto skialpinistická asociácia pričlenila do medzinárodnej organizácie UIAA (International Mountaineering and Climbing Federation) ako ISMC (International Board of Ski Mountaineering of Competition).
Prvé Majstrovstvá sveta v skialpinizme sa konali v roku 2002 v Serre Chevalierre (Francúzsko). Zúčastnili sa ich pretekári z 22 krajín a troch kontinentov. Naši reprezentanti v zložení Miroslav Leitner – Peter Svätojánsky na nich získali pre Slovensko bronzovú medailu.
Počas Majstrovstiev sveta v skialpinizme v r. 2008 v Portes du Soleil (Švajčiarsko) sa predstavitelia 31 krajín dohodli na odčlenení od UIAA a založili novú skialpinistickú federáciu – ISMF (International Ski Mountaineering Federation). Na tejto ustanovujúcej schôdzi pribrali do svojich radov ďalších dvoch členov a to Slovensko a Nový Zéland.