Predstavenie športu – disciplíny
Skialpinizmus nám dáva možnosť uniknúť z preľudnených zjazdoviek do tichej prírody hôr, lyžovať v neporušenom snehovom prašane a ponúka tiež nezabudnuteľné scenérie zo snehom zaliatych štítov. Nazrite spolu s nami do tohto sveta…
Mnohými obdivovaný a ospevovaný šport s obrovskou dávkou rozmanitosti ale tiež mnohými zatracovaný pre riziká a jeho náročnosť. S určitosťou možno povedať, že to nie je šport pre každého. Ľudí, ktorí si ho zamilovali, je čoraz viac a keď naplno prepadnú jeho čaru, nebudú sa vedieť dočkať zimných mesiacov.
Aj skialpinizmus má svoje disciplíny.
Skitouring je jeho najľahšou formou, v ktorej sa vynechali technicky náročné prvky horolezectva, teda alpinizmus. Je to dostupnejšia forma pohybu v horách, najčastejšie po upravených zjazdovkách, pre širšiu skupinu ľudí. Nájdu si tu svoje miesto rovnako začiatočníci, pokročilejší hobíci i výkonnostní športovci. Všetci tí, pre ktorých je výstup rovnako potešujúci ako zjazd. Bez obáv z náročného, príliš strmého terénu. Cieľom takejto túry môže byť vrcholová stanica lanovky ale aj vysokohorská chata, ktorá ponúka zázemie na dokonalé si vychutnanie všetkého, čo človek po výkone a pred zjazdom do údolia potrebuje.
Skialpinizmus, teda jeho klasická podoba, je kombináciou zimnej turistiky na lyžiach a horolezectva. Podstatou je bezpečný pohyb po zasnežených horách, kde lyže predstavujú neoddeliteľnú súčasť pohybu človeka. Prechádzanie dolín, sediel, vrcholov, štítov a ľadovcov len za pomoci vlastnej sily, skúseností, rozumu a odvahy. Nevyhnutnosťou je ovládanie horolezeckých techník, ako napríklad chôdza na mačkách s cepínom, lezenie po skale či ľade, zlaňovanie potrebné na prekonanie technickejších pasáží počas výstupu a zjazdu. Patria sem aj viacdenné prechody, hrebeňovky.
Extrémny skialpinizmus sa odohráva na veľmi strmých svahoch či v žľaboch, nesie so sebou oveľa vyššiu dávku rizika. Častejšie nadväzujú na seba horolezecké úseky, pretože výstup je na rozdiel od klasického skialpinizmu viac horolezectvom s lyžami na batohu. Dôležitou súčasťou je viac špecifického horolezeckého materiálu určeného práve na prekonávanie extrémnych úsekov. Počas zjazdov sa pridávajú aj prvky freeridového lyžovania s dlhými skokmi ponad nezlyžovateľné úseky.
Expedičný skialpinizmus – najčastejšie sú to niekoľko desiatok dní trvajúce prechody neobývanými oblasťami a pohoriami Aljašky, Kanady, Grónska, Špicbergov…V Európe je len veľmi málo možností na tento typ skialpinizmu.
Pretekársky skialpinizmus počas svojej histórie prešiel asi najväčšími zmenami. Menili sa tak súťažné disciplíny ako aj pravidlá. Na počiatku to boli dvoj alebo trojčlenné družstvá súťažiace na väčšine pretekoch rallye spôsobom. Počas deväťdesiatych rokov, keď vznikol aj Európsky pohár v skialpinizme, napredovali súťaže dvojíc spôsobom štart – cieľ. Po prelome milénia vznikli Majstrovstvá sveta, v programe ktorých bola prvýkrát zaradená samostatná súťaž jednotlivcov, a tiež Svetový pohár orientujúci sa v rovnakom pomere na preteky jednotlivcov i preteky dvojíc. Postupne pribúdali ku klasickým pretekom divácky viac atraktívne súťaže vertikál a šprint. Najväčšou ambíciou pretekárov stále zostáva dostať tento šport do pravidelného programu zimných olympijských hier.