Letná príprava skialpinistov

Letená príprava je veľmi dôležitou súčasťou tréningu zimných športov. Do značnej miery závisí od jej kvality aj to, aký výkon sa vám podarí podávať počas zimných mesiacov. Zimné športy vo všeobecnosti majú nevýhodu. Tréning v klasických zimných podmienkach je o mnoho kratší a teda sa nedá v dostatočnom predstihu trénovať v štandardnom prostredí. Preto je potrebné hľadať náhrady pohybov a zamerať sa v prvej fáze na všestrannosť. Druhá fáza pred sezónou v tzv. predpretekovom období si vyžaduje aj špecializáciu teda tréning v prirodzených podmienkach, ktorý sa snažíme nahrádzať lacnejším spôsobom na kolieskových lyžiach, alebo drahším cestovaním za snehom a teda tréningom na ľadovci. Tréning na ľadovcoch má aj iný význam spojený s hypoxiou zameraný na tvorbu červených krviniek, ale to je téma na samostatný článok.

https://www.instagram.com/reel/Cte3RbnOw0r/?utm_source=ig_web_button_share_sheet&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

Tréningový objem musí byť prispôsobený predošlému tréningovému objemu tak, aby navýšenie medzi jednotlivými rokmi neprevyšovalo 10% u mladších než 20 rokov a 5% u starších. V niektorých prípadoch nie je potrebné ani navyšovať objem, ale správne zvládnuť kvalitu tréningu.

Ako sa dá správne a efektívne skontrolovať kvalita? Najdôležitejším faktorom je poznať správne zóny tepovej frekvencie, v ktorých je dobré trénovať. V niektorých zónach má tréning význam v niektorých nie. Spôsobov určenia zón tepovej frekvencie je viac. Sú laboratórne spôsoby a spôsob, ktorým sa dajú tieto hodnoty zistiť aj priamo v teréne. Terénne zistenie má z istého hľadiska väčšiu výpovednú hodnotu. V rozdielnych športoch sú hodnoty trochu odlišné.  Napríklad zóny pri behu sú bližšie tým na kolieskových lyžiach (behu klasickým spôsobom) aj skialpinizmu. Na bicykli z titulu polohy tela a práce veľkých svalových partií  sú zóny posunuté o čosi nižšie.

Tréningový plán

Profesionálny, amatérsky aj začínajúci športovci, ktorí chcú napredovať a svoj športový potenciál rozvíjať, musia mať pod kontrolou tréningový proces. Dosiahnuť sa to dá ľahšie s tréningovým plánom. Je to podobné ako v bežnom živote, ak si deň dopredu naplánujete zvládnete spraviť viac, ako keď to necháte len tak plynúť a večer zistíte čo všetko ste nestihli.  

Tréningový denník

Je dôležitou súčasťou každého športovca. Zaznamenávame do neho všetko podstatné čo sme počas tréningového procesu spravili. Dôležitý je z hľadiska histórie objemu, počtu tréningových dní, tréningových jednotiek aj zameranie tréningu rozdeleného na vytrvalosť, rýchlosť, silu a obratnosť.

Laktátové testy

Sú cenovo najdostupnejším terénnym spôsobom zistenia zón tepovej frekvencie a teda k stanoveniu správnych a overených hraníc jednotlivých zón tepovej frekvencie. Na zvládnutie tohto merania sú potrebné hodinky so záznamom tréningu ku ktorým sa dá pripojiť hrudný pás a odvahu nechať si odobrať kvapku krvi (najčastejšie odoberanej z ucha). Ostatné vieme zariadiť a testy spraviť kdekoľvek v teréne. Jediné čo nevieme ovplyvniť je počasie a teda sa treba len spoliehať na dobrú predpoveď.

Ak potrebujete pomôcť s nastavením zón, alebo tréningového procesu nás kontaktujte:

Tvoj Ski – Alp portál

www.skialpinizmus.sk