Určite ste sa ako skialpinista už zamýšľali nad tým, či a do akej miery vaša skialpinistická výstroj ovplyvňuje vašu výkonnosť a teda pomyselné zaradenie do výkonnostných kategórií.
Pre úspešné dosiahnutie cieľa skialpinistického výletu je potrebné najmä dobré plánovanie a tiež správna výbava. Myslieť treba v prvom rade na bezpečnosť a teda výstroj prispôsobiť podmienkam, do ktorých sa chystáme. Súčasťou precízneho plánovania je čo najlepší odhad situácií, ktoré môžu počas túry nastať. Výstroj musíme zladiť s výzbrojou – teda materiálom, ktorý si so sebou nesieme. Už tu mnohokrát bolo spomenuté, že v tomto športe sa každý gram počíta. Tomu venujú hlavne pretekári maximálnu pozornosť. Naša otázka ale znie, do akej miery je potrebné venovať pozornosť váhe celkovej výbavy nepretekajúceho skialpinistu?
Posun vo výkonnosti
Asi najväčší výkonnostný posun je závislý od stavu našej vlastnej kondície. Pri slabej športovej zdatnosti je stále znateľný rozdiel medzi ľahkým a ťažkým výstrojom, ale celkový dojem z množstva námahy, potrebnej na stúpanie do kopca, to nezmierni. Ak je naša kondícia na dobrej úrovni, je rozdiel zreteľnejší. Frekvencia krokov sa zrýchľuje len vďaka menšej váhovej záťaži na nohe. Počíta sa celková váha lyže, lyžiarky a viazania spolu, len preto, lebo to jednoducho vytvára kompletnú váhu záťaže. Technicky je správnejšie a menej náročnejšie posúvať celú váhu výstroje po snehu, aj keď mierne brzdenú trením pásov, ako ju dvihnúť a premiestniť vo vzduchu. To je najzreteľnejším znakom začiatočníka. Svalová záťaž je teda nižšia a to sa odzrkadlí buď v možnosti ísť rýchlejšie alebo nám to pri nižšej rýchlosti ušetrí viac síl. Práve šetrenie síl – energie je v horách veľmi podstatným faktorom. Rozhoduje, či zvládnete na jednodňovej túre spraviť o jeden kopec (výšlap) viac, alebo si ju ušetríte na ďalší deň, pri viacdňových náročných túrach.
Regenerácia si vždy vyžaduje najmenej 24 hodinový a v niektorých prípadoch až 48 hodinový odpočinok v závislosti od intenzity, času a množstva spálených zásob svalového glykogénu. Doplnenie glykogénu do svalových buniek po záťaži si vyžaduje čas na odpočinok a tiež správne množstvo plus zloženie zmesi sacharidov, bielkovín, vitamínov, stopových prvkov.
Je rozdiel vo váhe v batohu a váhe lyží?
Je rozdiel vo váhe v batohu a na nohách?
Váha, ktorú nesieme v batohu, rovnako ovplyvňuje našu rýchlosť, ale do akej miery, to je dosť individuálne. Do určitej váhy (3-4 kg) je rozdiel zanedbateľný. Zlom nastáva v každom ďalšom kile navyše. Tu vzniká dilema, koľko vecí a čo všetko je na výlet potrebné zobrať. Často stretávam skiturerov, idúcich po zjazdovke s obrími batohmi a jediným cieľom, vyjsť k hornej stanici lanovky. Viac ako polovicu vecí z batohu nepoužijú. Druhým extrémom sú pretekári. Tí často aj v zlých podmienkach počas pretekov, v snahe ušetriť váhu, nahradia vetrovku s membránou tenkým šuštiakom.
Skutočné zistenia o váhe výstroja skialpinistu
Zistil som, že jeden kilogram naviac oproti zanedbateľnej váhe si vyžiada približne minútu navyše pri prvých dvoch hodinách a následne cca 2 minúty na každej ďalšej hodine výstupu.
Na váhu výstroje na nohách, váha lyží a lyžiarok mám rovnako dlhodobými meraniami počas tréningov aj pretekov od sledované, že každých 100 gramov ušetrených na váhe lyží a lyžiarok ušetrí jednu minútu v prvých dvoch hodinách a následne cca 2 minúty na každej ďalšej hodine výstupu. Ak dokážete ušetriť 300 – 400 gramov spolu na lyži, viazaní a lyžiarke, to znamená, že pri rovnakej záťaži a rovnakých snehových podmienkach ušetríte minimálne 3 – 4 minúty na jednej hodine výstupu.
Sú ultra lighty panským huncútstvom?
U nás sú medzi pretekármi rozšírené karbónové, ultra ľahké materiály vo výbave. Vo svete sa stále viac stretávame s ich využitím aj u ostatných, nepretekajúcich skialpinistov, nakoľko sú si vedomí veľkej nevýhody ťažšej výstroje a s tým spojenej vyššej náročnosti pri dosahovaní cieľa. Skupina, ktorá tento rozdiel najviac pocíti sú ženy, veteráni a deti. Ak finančné prostriedky nie sú prekážkou pri ich kúpe, táto investícia sa vám odvďačí skutočným luxusom.
Peter Svätojánsky