Ako správne naplánovať výlet

S príchodom zimy prichádza pre skialpinistov a priaznivcov zimných športov to najkrajšie obdobie roka. Krajina sa zmení a správne plánovanie a príprava sa stávajú ešte dôležitejšími. Dni sú kratšie a chladnejšie, čomu sa treba náležite prispôsobiť. Užívajte si bez stresu mrazivú krajinu, ale myslite pri tom že je potrebné mať zo sebou správnu výstroj.

Dobrá príprava

Základom úspechu je vždy príprava, ktorá sa skladá z troch strategických úrovní.   Prvá je plánovanie viac dní vopred. Zahŕňa zisťovanie všetkých dostupných informácií o miestach, kam smerujeme, čiže výška snehovej pokrývky, lavínové nebezpečenstvo a jeho vývoj, možnosti výstupu a zjazdu, únikové trasy v prípade zhoršených podmienok, predpoveď počasia. Dostupné webkamery v blízkosti, nám dosť napovedia. Podmienky sa dajú odsledovať aj na sociálnych sieťach cez heštegy…

Druhá úroveň prichádza ráno hneď po zobudení.  Vtedy skontrolujeme všetky predom plánované okolnosti, či hrajú v náš prospech. Teda to, čo sme plánovali v prvej časti, či sa napĺňa. Hlavne predpoveď počasia a jeho vývoj, rovnako lavínová situácia. V prípade zlých podmienok je stále dosť času na inú alternatívu – zmenu plánu.

Aj počas výletu stále kontrolujeme situáciu, či zodpovedá tomu, čo bolo v predpovedi. To je tretia strategická úroveň. Ak je pre vás trasa ťažká, je dôležité mať odvahu vrátiť sa späť. Lepšie než riskovať, že sa niečo prihodí.

Časový plán je tiež súčasťou, ktorá do značnej miery vie ovplyvniť pohodu. Túru by sme mali mať naplánovanú tak, aby končila najneskôr hodinu pred zotmením. S príchodom tmy sa väčšinou výrazne ochladí a zníži sa schopnosť orientácie.

Chýbajúca výstroj

Príprava výstroje zohľadňuje podmienky a úspešnosť celého plánu. Teda chýbajúce mačky, cepín, rezervne pásy, čelovka, lekárnička a samozrejme lavínová výstroj môžu zohrať kľúčovú rolu. Netreba zabudnúť aj na oblečenie. Plánované zastávky na oddych a doplnenie tekutín a energie využijeme aj na prezlečenie alebo udržanie sa v teple oblečením teplej vrstvy, ktorú dáme dole tesne predtým, ako sa opäť pohneme. Pri výstupe spotrebujeme viac energie a tým pádom je nám aj teplejšie. Hneď po zastavení je dobré teplo čo najviac udržať.

Dostatok jedla a pitia

Dodržiavanie pitného režimu je v zime, najmä pri nízkych teplotách, často prehliadané, no stále veľmi dôležité. Termoska čaju alebo cammelbag? Oba majú svoje výhody aj nevýhody. Pri cammelbagu je to tak, že nám tekutina v hadičke môže zamrznúť a teda dostať sa k nej otváraním vreca s tekutinou bude ťažšie. Zároveň riskujete, že sa vám časť vyleje (najhoršie do batoha). Čajom z termosky si môžete popáliť jazyk, ak ste ho dostatočne nevychladili pred zatvorením, a treba zastaviť na dlhší čas, aby ste ho vybrali z batohu. Tekutina by mala byť teplá. Studenú tekutinu musí telo najskôr zohriať na telesnú teplotu, aby ju dokázalo využiť, na čo tiež spotrebuje energiu. Manažment energie je kľúčový a na konci dňa sa ukáže, ako dobre sme hospodárili.

Pokiaľ ide o jedlo, občerstvenie berieme s vysokým obsahom sacharidov a bielkovín, najlepšie také, ktoré môžete jesť počas pohybu. Týmto spôsobom nevychladnete počas dlhých zastavení. Vaše telo spaľuje kalórie, keď sa snaží udržať teplé, takže je nevyhnutné, aby ste ich pre každý prípad prijali viac, ako potrebujete.

Potrebu vykonávame včas

Aj keď toalety v prírode nie sú,  je dobré si odskočiť. Vyzliekať sa v zime kvôli potrebe je dosť otravné, ale z energetického hľadiska, veľmi potrebné. Zadržiavanie moču je tiež energeticky dosť náročné. Aj keď je moč v podstate odpad, stále je  telom zohrievaný na telesnú teplotu. Na zohriatie a udržanie teploty je u človeka spotrebovaná značná časť energie. Ak pociťujeme potrebu, je už v močovom mechúre dosť veľké množstvo tekutiny, ktorú ak zadržiavame, tak ju stále zohrievame. Na ohrievanie odpadu sa neoplatí vynakladať energiu, preto ak vám treba, netreba to odkladať.

Hlava v teple

Telesné jadro je dobre chránené kožou, tukom a orgánmi, na rozdiel od hlavy. Práve povrchom hlavy dokážeme stratiť najviac energie v porovnaním s inými časťami tela. Telesné jadro je rovnako viac chránené oblečením. Netreba preto zabúdať na to, aby sme mali stále hlavu v teple. Suchá čiapka, čelenka nesmú chýbať v našej výbave.

Komunikácia je kľúčová

O každom dobrodružstve vonku je dôležité informovať niekoho blízkeho,  kam idete a kedy plánujeme návrat. Nezabudnite si skontrolovať záchranné telefónne čísla predtým, ako vyrazíte, aby ste ich mali v prípade potreby po ruke. Pri nízkych teplotách sa môže telefón rýchlo vybíjať, preto sa pred odchodom uistite, že je vaše zariadenia úplne nabité. Pre istotu zoberte powerbanku alebo náhradnú batériu. Snažte sa mať svoje zariadenia vo vrecku blízko seba, aby zostalo v teple, pretože je známe, že v zimných podmienkach prestáva fungovať.

Peter Svätojánsky

Tvoj Ski – Alp portál

www.skialpinizmus.sk