SKIALPINIZMUS.sk

Články

8.2.2009 - Fatra vo vetre!

Memoriál J.Doboša, alebo čo to znamenalo, keď mi Paľo povedal, že na Fatre stále fúka.

O siedmej vyrážame  z benzínky vo Svite, smer Sučany. V ušiach mi stále zneje skupina Bad Boys Blue, ktorá hrala na včerajšom plese a tak trošku dospávam. Miro tiež  málo spal, lebo už pred piatou vyrážal z Košíc. Pred deviatou sa odprezentujeme v Koniarke, ja za A, Miro za B a šlapeme na štart asi 700m, lebo dole nie je po snehu ani chýru. Začína pršať a organizátor oznamuje, že hore fúka.

Na štarte je mokrý sneh a tak sa snažím zapnúť  lyže tesne pred štartom. Niektorí to neurobili  asi najlepšie /a tak ujo Miki  vybehne  bez lyží a Milan Blaško  s lyžami, ale bez pásov - ostali vo vode - smola/. Štart je rýchly,beží sa "bežkárskou  stopou" miernym stúpaním asi 4-5 km, lesom. Bežky mi idú a tak obieham Vierku a snažím sa  znížiť stratu na Pastu, je asi 70m predo mnou.  Je príjemne, nefúka, zatiaľ. Vybieham  z lesa a traverzom  s miernym stúpaním sa blížim k prvému zjazdu. Ide sa mi dobre, nikoho  za sebou nevidím. Spúšťam sa dolu  v hustej kaši s kôrou, nohy pália. Pásy sa naliepajú veľmi ťažko, sú mokré, lyže obúvam ešte pomalšie, každú na 3. - 4. pokus. Do kopca už idem za Vierkou, v duchu rozmýšľam, že pásy už ďalšie zlepenie a nalepenie nezvládnu a tak sa spúšťam dolu druhým krátkym zjazdom  s pásmi. Pre organizátorov isto sranda, no ušetrila som cenné minútky a pásy sú stále na lyžiach, čo ma teší. Pred sebou mám  krutý, strmý kopec s traverzami. Ide sa mi v pohode, no vietor silnie. Snažím sa piť, hoci mi studený ionťák nechutí, začína mi byť chladno.
V predposlednom traverze mi pri otočke vietor preklopí lyžu a tá sa vypína. Vletela mi priamo do ramena. Pripnúť sa mi ju nedarí, bojím sa, že mi  odletí do doliny, keď  nezapne na prvý krát. A tak len čupím a držím lyžu, už mi nie je všetko jedno. Vietor je nehorázny, odhadujem  to na stovku, keď nie viac. Napokon sa mi podarilo  zapnúť, no som totálne podchladená, je mi zle. Posledné dva traverzy vydriapem, no nie som schopná ustáť ten vietor. Mrzí ma  to veľmi, no "balím".
Je to smola, lebo  predo mnou sú už len  dva krátke výšlapy a jeden asi 3 km zjazd do cieľa. No nedá sa. Hore mi  pomohli zlepiť pásy  a odtlačili ma dolu kopcom asi 20m, aby ma vietor nešmaril na opačnú stranu doliny. 
Ešte po dvoch hodinách jazdy  v prekúrenom aute a vo všetkých bundách a vetrovkách  ma prechádzajú vlny triašky.
Mirko /Farkaš/rozbehol preteky celkom sľubne, no zjazdy mu  dali zabrať, lebo ako
sám poznamenal tri krát "rozhodil kabely" a dlho sa zbieral. Jeho čas by vydal na 6.priečku, no tri trestné, ktoré dostal, lebo nemal slnečné brilky, ho odsunuli na 8.miesto. No, nie je sranda taká Fatra vo vetre:D.

8.2.2009

  Späť

  Fotogaléria

  náhodná fotgrafia z galérie:

  Podmienky na horách

  Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

  Hlavní partneri


  Partneri


    ©2009 web stránka :: MAXIMA DATA